Vážení zákazníci, rádi bychom vás upozornili, že v období před vánočními svátky může dojít k prodloužení dodacích lhůt z důvodu zvýšeného objemu objednávek a vytíženosti přepravních služeb. Aby vaše objednávky dorazily včas, doporučujeme nakupovat co nejdříve. U objednávek přijatých po 15.12.2024 již nemůžeme garantovat doručení do Štědrého dne. Děkujeme za pochopení a vaši trpělivost. Pokud máte jakékoli dotazy ohledně dodání, neváhejte nás kontaktovat. Váš H2O nanotec

Studniční voda

Studniční voda

Co není ve vodovodním řádu, ale naleznete ve studnách

BAKTERIE

Ve studniční vodě jsou docela často. Jedná se zejména o koliformní bakterie, enterokoky a E.coli. Do studně se dostávají ze spodní vody splachem z polí hnojených kravským nebo jiným hnojem nebo častěji průsakem starých žump, které jsou na vesnici stále běžné. Současně s bakteriemi se objevují velmi často dusičnany nebo dusitany nebo amonné soli - také tyto produkty poukazují na stejný zdroj znečištění - žumpu.

Pokud budete takovou vodu pít, čekají vás minimálně zažívací a střevní potíže. U zdravých a silných jedinců lze krátkodobě tolerovat, ale u osob se sníženou imunitou, dětí a starších osob hrozí, že se vyvinou komplikace a potíže by mohly být vážné. Proto evropská norma tyto bakterie netoleruje a stanovila nulové hodnoty. Ve vodárnách se bakterie hubí zejména chlorem, chloraminem nebo ozonem.

Pro potírání bakterií existuje několik metod. Poměrně hojné je používání UV lamp nebo preparátů obsahujících stříbro. Na webshopu H2O nanotec naleznete modernější a lepší způsob odstranění bakterií - ultra filtraci. Zatímco ozáření nebo stříbro bakterie většinou zabijí a ty zůstávají mrtvé spolu s jejich metabolity ve vodě, kterou pijete.

Ultrafiltrace je spolehlivě odfiltruje a voda je skutečně čistá. Stejně dobře bakterie odstraní i reverzní osmóza.

 

ŽELEZO A MANGAN

Oba tyto prvky se obvykle vyskytují současně. Zatímco malé množství je neškodné, vyšší koncentrace způsobí, že voda má železitou chuť. Voda je při vyšších koncentracích nechutná a zanechává rezavé stopy a zejména bílé prádlo dostává žlutavé (železo) nebo šedavé (mangan) zabarvení. Železo i mangan ve vodě jsou vymyté obvykle z geologického podloží a jen opravdu vyjímečně se jedná o průmyslové znečištění.

Existuje i zde několik metod, jak mangan a železo odstranit. Existují speciání filtry na železo a mangan, které dvojmocné kovy oxidují. Dáváme ale přednost iontoměničům, které oba prvky spolehlivě odstraní. Protože je třeba odstranit železo a mangan nejen pro pití ale např. i pro praní prádla, jsme přesvědčení, že jedině řešení pro celou domácnost je efektivní.

H20 nanotec má v nabídce filtry pro napojení celého domu. Stejně dobře tyto problémy odstraní i reverzní osmóza.

 

DUSIČNANY A DUSITANY

Znečištění dusičnany a dusitany nývá často spojeno ze zvýšenou koncentrací amonných iontů a bakterií. Dusičnany a dusitany totiž vznikají oxidací močoviny a amonných iontů, které se do vody dostávají z polí a žump. Některé dusičnany jako sodný nebo zejména amonný se používají i jako hnojiva bohatá na dusík. Existuje podezření, že zejména dusitany mohou mít kancerogenní účinek.

Dusitany a dusičnany mohou metabolismu snadno přecházet jeden v druhý a proto se tatáž výstraha vztahuje i na dusičnany. Prokázaná je vazba dusitanů na hemoglobin. S tím mohou mít problém zejména kojenci a může vést k dýchacím potížím a zmodrání rtů. Při extremních koncentracích může dojít i k udušení. Na požádání jsme schopni přizpůsobit náplň ve změkčovačích IMT-S2 a IMT-S4 aby současně se změkčováním vody odstraňovali dusičnany a dusitany při jednom procesu a při stejných podmínkách regenerace náplně.

Nejvhodnější metodou odstranění dusičnanů je iontoměnič, ale odstraňuje je i reverzní osmóza.

 

TVRDÁ VODA

Když voda protéká vápencovým podložím, díky oxidu uhličitému, který je v ní rozpuštěn, přeměňuje nerozpustný uhličitan vápenatý (vápenec) na hydrogenuhličitan vápenatý, který je ve vodě rozpustný. Voda se takto velmi mineralizuje. Dojde-li k zahřátí takové vody, hydrogenuhličitan vápenatý se opět rozloží na oxid uhličitý a uhličitan vápenatý. Ten se v podobě vodního kamene usazuje zejména v místech, kde se voda ohřívá, tj v bojlerech, pračkách, hrncích, topných spirálách atd. Ten po čase topící element tak obalí, že přístroj zničí.

Existují různé metody změkčení vody - magnetizace, kde se údajně indukuje aragonitová krystalizace namísto kalcitové. Po průchodu magnetem pak vzniká prášek uhličitanu vápenatého, který se už neusazuje na topidlech.

Elegantnější způsob je ale změkčení iontoměničem. Ten odstraní z vody většinu vápenatých a hořečnatých iontů a intenzita jejich odstraňování se dá i regulovat. H2O nanotec nabízí změkčovače vody pro celou domácnost. Ten vás zbaví problémů s tvrdou vodou jednou pro vždy. Alternativně lze použít i reverzní osmózu, ta ale vyrábí vodu pouze v malém množství pro konzumaci.

Zpět do obchodu